- Naša ptica ume da reprodukuje i do 30 melodija, što je tri puta više od sada priznatih rasa kanarinaca-pevača – kaže Branislav Karajović, sudija i predsednik Sekcije pod okriljem Saveza organizacija za zaštitu i odgoj ptica Srbije.
Ovaj stručnjak kaže da se u našoj zemlji godišnje izleže od 7.000 do 8.000 “slavujara”.
- Na ovoj rasi se radilo dugo i selektivno. Kvalitetnom reprodukcijom dobili smo odlične rezultate – sa ponosom govori Karajović.
http://www.youtube.com/watch?v=2cISrrSuFDM
Uzgajanje ove ptice sve je popularnije i u regionu, što se moglo videti i na nedavno održanom četvrtom po redu Balkanskom prvenstvu slavujara u Lazarevom gradu, gde se okupilo najmanje 25 odgajivača domaćeg kanarinca.
- Nadamo se da će cela Evropa zavoleti srpskog slavujara, a mi smo veoma aktivni u tim pokušajima – kaže Floran Rin, rumunski ornitolog, inače zaljubljenik u ovu talentovanu srpsku pticu.
Kvalitete naših “slavujara” danas mogu da vide i ornitolozi širom sveta i svi ljubitelji ptica, jer su snimci dostupni i na internetu. Pesme srpskih slavujara možete preslušati na ovom linku.
“Slavujar” peva melodije za slavuje, ali i melodije kosova, drozdova, ševa. I ocenjivanje na takmičenjima koja se redovno održavaju je prilično rigorozno, ali i komplikovano na prvi pogled.

Foto: Novosti.rs
Pesma slavujara podeljena je u dva dela: obavezni i slobodni. U obaveznom delu nalazi se 26 tura (melodija), koje potiču od pesme slavuja podeljenih u četiri kategorije: teške, poluteške, srednje i lake. Slobodnim turama pripadaju ostale melodije slavujeve pesme koje nisu u obaveznom delu, kao i ture drugih ptica pevačica, prvenstveno ture ševe, kosa, drozda i drugih ptica.
Ptice ocenjuje najmanje dvoje sudija i to u deonicama od po 15 minuta. U ukupan zbir poena koje ptica osvoji ulaze i poeni za opšti utisak koji ptica ostavlja na sudije svojom intepretacijom bojom glasa i brojem tura.
- Za “slavujara” postoje tačno propisani standardi koji se odnose na osobine ptice. Kanarinac-pevač može biti beo, plav, žut i zelen, ali pojavljuje se i u žuto-zelenoj, belo-plavoj i izabel varijetetu (žuto-izabel i belo-izabel). Mogu biti sa “ćubom” ili bez nje.
Naša talentovana ptica može da živi duže od jedne decenije, ali iziskuje pravu i posvećenu negu od trenutka kada postane polno zrela. Ukoliko poseduje dar, a nije “lenja”, odgajivač sigurno dobija jedinstvenu “pesmaricu” s krilima – objašnjava Karajović.
Vežbanje ume da potraje i do šest sati u toku dana, kažu ljubitelji i odgajivači “slavujara”. A trenira se, obično, uz snimljene melodije.
(Ljubimci Telegraf/Zov/Novosti)
The post SRPSKI PEVAČ SVETSKOG GLASA: Ovo je najraspevaniji kanarinac na planeti, a svet ga još ne priznaje kao rasu! (VIDEO) appeared first on Ljubimci - Telegraf.rs.