Da li će vas pirana ujesti?
Mala je verovatnoća da će vas pirana ugristi ili napasti ako ste joj omogućili sve neophodne uslove života. Pirane retko napadaju bilo šta što je veličine čoveka, čak i u divljini, radije napadaju ribe ili manje životinje. Nije preporučljivo da im hranu dajete rukama, jer mogu da pomešaju vaš prst misleći da je crv.
Kako izgledaju?
Veličina pirana varira, ali će većina imati iste karakteristike. Imaju veliku donju vilicu i puno sitnih zuba, koje koriste za plen. S obzirom da su predatori, pirate se kreću velikom brzinom.
Koje vrste pirana se mogu kupiti?
Postoji mnogo vrsta pirana koje se mogu kupiti u prodavnicama sa egzotičnim životinjama:
1. Crvena pirana - imaju crveni stomak, a česte su u prodavnicama za egzotične kućne ljubimce i potiču iz Amazona. One su zapravo lešinari i prilično su stiljive.
2. Caribe - imaju crveni i crnu mrlju iza škrga kako bi se razlikovale od crvenih pirana. Ove vrste pirana su hvatane u Venecueli.
3. Ternetzi - pirana sa zlatnim stomakom koja potiče iz Brazila. Vole da se drže u grupama.
4. Piraya - veoma retke, skupe i agresivne. Ova pirana nije za početnike.
5. Rhombeus - poznata kao Crna pirana, ima jarko crvene oči. Mogu da narastu do 45 centimetara u dužinu i vole same sebe da čuvaju. Najčešće su svetlo sive boje.
6.Brandtii- raste i do 25 centimetara i postaju zlatne kada odrastu. One su najagresivnije od svih pirana.
7. Elongatus - služi za brze napade i same love. Neke od ovih pirana će biti stidljive, dok druge mogu da vas napadnu dok ih hranite.
8. Spilopleura - uprkos tome što su male, mogu da napadnu ostale ribe u akvarijumu.
9. Geryi - jedna od pirana koja ima najlepše šare. Teško ih je držati u grupama, pa vlasnici moraju da nabave poseban akvarijum za njih.
10. Manueli - mogu da narastu i do 40 centimetara u dužinu, i retke su kao kućni ljubimci. Često se prevoze iz Južne Amerike, pa mnoge ne prežive do odgajivačnica.
Akvarijum za pirane od najmanje 250 litara
Ukoliko želite jednu piranu za ljubimca, moraćete dobro da razmotrite veličinu akvarijuma. Stručnjaci preporučuju akvarijum od 250 do 300 litara, koji će biti dovoljan da se pirana slobodno kreće. Temperatura bi trebalo da bude oko 26 stepeni Celzijusa, ukoliko im povećate temperaturu, mogu biti lišeni kiseonika što bi dovelo do uništenja nervnog sistema. Ukoliko im je temperatura niska, može doći do slabljenja imuno sistema.
Piranama će biti potrebno dosta mesta u akvarijumu za skrivanje, naročito kada jedu. Pirane mogu biti dosta neuredne, pa se akvarijum mora često filtrirati vodu.
Šta jedu pirane?
U divljini pirane mogu jesti peraja drugih riba, kao i biljke. Ukoliko čuvate piranu možete je hraniti zamrznutom ribljom hranom i povrćem poput spanaća i sirovog krompira. Od mesa im možete davati goveđe srce, piletinu. Najčešće se hrane jednom svakog drugog dana.
Da li mogu da budu sa drugim ribama u akvarijumu?
To će zavisiti od vrste koju planirate da čuvate kao ljubimca.Većina može da bude u istom akvarijumu, ukoliko ih dobro hranite.
(ljubimci.telegraf.rs/pets4homes.co.uk)
The post PIRANA U AKVARIJUMU: Hranite je dobro i neće vam ništa! appeared first on Ljubimci - Telegraf.rs.